Name                                                     Category                                                   Year

John Hope Franklin, Ph.D.                    Historian                                                    1997 

Prentice Thompson, Jr., M.D.                Physician                                                   1997

Edwyna Goodwin Anderson                 Attorney, Public Writings                          1997

Charles L. Owen                                   Judge                                                           1997

Gary R. Davis, M.D.                             Physician                                                    1997

H.J. Green                                             Educator                                                      1997

Dan Piraro                                             Artist                                                           1997

E.W.Woods                                           Educator                                                      1998

Hobart Jarrett, Ph.D.                             Educator                                                       1998

Dr.  Julia Hare                                       Business Executive                                      1998

Bobby Woodard                                    Business Executive                                      1998

Steven Underman, M.D.                        Physician                                                     1998

Wayman Tisdale                                   Athlete and Musician                                   1998

Dr. T. Oscar Chappelle Sr.                   Religious Leader                                          1998

Dr. Joseph Cannon                                Educator                                                       1998

Emmitt McHenry                                  Business Leader                                            1998

Dr. Benny Bankston                              Educator                                                        1998

Amber Valletta                                      Model and Humanitarian                              1998

James Batton, Ph.D.                              Family Counselor                                          1999

Violet Patterson                                     Business Teacher                                          1999

Howard T. Strassner Jr., M.D.               Physician                                                      1999

Mary Anne Tilman                                 Pediatrician                                                  1999

Nancy McDonald                                   Director of Magnet Schools                         1999

Otis Autry                                               Science Teacher                                           1999

Edward J. Lacy                                       Teacher and Coach                                       2002

Donald Barnum                                      Educator                                                        2002

Rebecca Marks-Jimerson                       Performing Arts                                            2002

Maxine Cissel-Horner                            Legislator                                                      2002

Dr. Fredrick A. Kennedy                        Educator                                                       2002

General Roscoe Cartwright Sr.              United States Military                                   2006

Carrie B. Neely                                      Educator                                                        2006

Dr. Oliver J. Hooker                              Psychologist                                                  2006

Julius Pegues                                         Mechanical Engineer/Aeronautics                2006

Dr. Loretta Brown Collier                     Educator                                                        2006

Bobbie Booker                                       Education                                                      2011

Charles “Chuck” Cissel                         Arts and Entertainment                                 2011  

Greg Goodwin                                       Athletics                                                        2011

Bobby I. Mayes Sr.                                Education                                                      2011

Dr. Cecelia Nails Palmer                       Education                                                      2011

Harold Anderson                                   Lifetime Achievement                                  2012

Nathaniel Anderson                           Athletics                                                   2012

Barbara Heyman                                Education                                                 2012

Aloah Kincaid                                    Humanitarian Service                              2012

Essie Long                                          Medicine and Science                             2012

Eddie L. Madison                               Business and Professions                        2012

Paul Samuels                                      Business and Professions                        2012

E.L. Goodwin Sr.                                Business and Professions                       2013

Allen Heinberg                                   Arts and Entertainment                            2013

Earl Johnson                                        Education                                                2013

Dwain Midget                                     Humanitarian Service                              2013

Dedrick “Etan” Thomas                     Athletics                                                   2013

Debra Toney                                       Medicine and Science                              2013

JoAnne Goodwin Gilford                    Education                                                2014

Stewart Gilbert                                    Medicine and Science                             2014

Justin Rineer                                       Medicine and Science                             2014

Theadis Wells                                     Medicine and Science                             2014

Damario Solomon Simmons               Business and Professions                       2014

Mark Barcus                                        Humanitarian Service                             2014

Albert Dunn                                         Lifetime Recognition                             2014

Richard V. Arrington Jr.                      Education                                               2015

Lt. Col. Ian Laughrey, USAF               Humanitarian Service                            2015

Diane Pollard                                        Education                                               2015

Roscoe Turner                                      Humanitarian Service                            2015

Nathan E. Harris                                   Athletics                                                2016

James A. Kirk                                       Arts                                                        2016

Kenneth D. Monday                             Athletics                                                2016

Dale Franklin Hogg                              Business and Professions                      2017

Felix Jones, II                                        Humanitarian Services                         2017

DeMarco Morgan                                  Business and Professions                     2017

Thaddeus Strassberger                           Arts and Entertainment                        2017

Art S. Williams, Sr.                                      Athletics                                        2017

Dr. DaNa Carlis Science and Medicine 2018

Larry McGee Athletics 2018

Michael Mims Athletics and Education 2018

Bobby Eaton Jr. Arts and Entertainment 2019

Karl Engel Business and Professions 2019

Nellie Jones Arts and Entertainment 2019

State Sen. Kevin Matthews Legislator 2019